English   Русский
logo.png
  
מחוז תל אביב
אודות המחוז
מרכז העיר הלבנה, קול קורא למחקר
מאבקים ציבוריים
ימי עיון ואירועים
מאמרים
פרויקטים
אירועים
חדשות
המאבק נגד הריסת בית המכס בנמל יפו - צפון בסרטון
שימור נמלים היסטורים: ראיון של דורון שפר עם אדריכל רנה דנילס בעת ביקורו בתערוכת השימור בתל אביב (מתוך "יומן השבוע" ברשת ב') - מרס 2015
שעון שרונה - ישן וחדש
 

מחוז תל אביב, ובמרכזו העיר תל אביב, מכיל בקרבו אלפי מבנים ואתרים היסטוריים בעלי חשיבות מקומית ולאומית. במסגרת פעילותנו הציבורית במחוז הצלחנו להציל מבנים רבים, לקדם תכניות מתחמיות לשימור (הבולטות בהן מתחם שרונה, נמל יפו, מקוה ישראל, מתחם התחנה, המושבה האמריקאית ועוד) ולהציל אתרים ומבנים היסטוריים, בהם מבני מגורים פרטיים, מתקנים חקלאיים, מבני ציבור וצמחיה היסטורית. כמו כן קידמנו עשרות תכניות שימור הנותנות מענה גם לצרכי הפיתוח.

כוחנו מרוכז בפעילות הציבורית ובפעילינו. העשייה במחוז מנוהלת על ידי מנהלת המחוז בסיוע יו"ר המחוז האדריכל דן איתן, ועדה ציבורית של פעילים ציבוריים (בהם אדריכלים, היסטוריונים גיאוגרפים, מדריכי טיולים, שמאי מקרקעין, עורך דין, מתכננים ועוד) עימה מתבצעת ומאושרת הפעילות במחוז. מידע רב מגיע אלינו מהציבור הרחב המודיע ומתריע על אתרים בסכנה, או על נזקים לאתרים משומרים. יחדיו ובשיתוף אישי ציבור אנו מצליחים בפעילותינו המגוונות.

מהו מחוז תל אביב?

מחוז תל אביב משתרע על שטח של 171 קמ"ר ובתחומו קיימים עשרה מרחבי תכנון מקומיים של הערים הגדולות במטרופולין (בהן תל אביב-יפו, רמת גן, גבעתיים, חולון, הרצליה, קריית אונו וכו'). לחצי הנדל"ן במחוז גבוהים, ועמם צרכי פיתוח רבים של מערכות תשתית, מה שמעמיד בסכנה תמידית אתרים ומתחמים היסטוריים רבים. עם זאת פעילותנו האינטנסיבית במחוז, לצד הקמת צוות השימור בעיריית תל אביב והגברת המודעות והידע בקרב מקבלי ההחלטות ברשויות המקומיות ובלשכת התכנון המחוזית של משרד הפנים (הזרוע המקצועית המייעצת לוועדה המחוזית תל אביב בנושא קידומן של תכניות בתחום המחוז), הובילו למהפך בתחום.

כיום מכירים בערכים האורבניים, הכלכליים, האדריכליים והתרבותיים של האתרים ההיסטוריים. שדרות רוטשילד, נחלת בנימין, נמל יפו, שרונה, נווה צדק, מתחם התחנה, כיכר השעון ביפו הם עדות נפלאה לכך, כמו גם מאות המבנים ההיסטוריים ששוקמו ושומרו ברחבי המחוז על ידי גורמים פרטיים וציבוריים. בנוסף נהנה הציבור מעשרות מוזיאונים היסטוריים, המספרים את תולדות היישובים והמורשת התרבותית לאומית, בהם בית בן גוריון, היכל העצמאות, מוזיאון ההגנה, מוזיאון האצ"ל ומוזיאון הלח"י, הרצלילינבלום, בית ביאליק, בית רוקח, מוזיאון נחום גוטמן, בית קריניצי וחוסמסה. למרות ההצלחות הדרך עוד ארוכה. תל בנימין, מתחם הרב קוק, היכל התרבות, רמת מרפא ואתרים רבים נוספים הם עדות לכך שהמלאכה לא תמה.

מה כוללת בעצם הפעילות הציבורית?

איתור אתרים היסטוריים, קידום הכנת סקרים ורשימות שימור עירוניות, בחינת מעמדם הסטטוטרי של אתרים ותכניות התקפות לגביהם, כשאתרים אינם מוגנים. במידת הנדרש אנו מקימים לובי ציבורי ומפעילים לחץ ציבורי, במטרה להבטיח את שימור והשמשת האתר ההיסטורי. לצורך כך מתבצעות פעולות רבות כמו הקמת ועדי פעולה, קידום כנסים, סיורים והסברה, פרסומים בתקשורת וקידום מהלכים מול רשויות התכנון והחוק, הכוללים הגשת התנגדויות ועררים, כמו גם הכנת תכניות חלופיות. בנוסף אנו פועלים לגיוס ואיגום משאבים, פיתוח רעיונות שילוט האתרים ושיתוף פעולה ואיחוד כוחות עם גופים נוספים כמו רשות העתיקות, החברה להגנת הטבע, המשרד לאיכות הסביבה וכו'.

אנחנו וגם אתם יכולים להשפיע ולשנות!!!

אתם מוזמנים להודיע לנו על אתרים היסטוריים, או להצטרף לשורותינו.

ניתן לפנות אלי במייל tuchler@shimur.org.il

או למשרדינו בטלפון 03-5059197 שלוחה 105

03-5014484

פקס: 03-5034828


בברכה,
 
תמר טוכלר
מנהלת מחוז תל אביב

תנאי שימוש אודות מאמרים צור קשר סדנת צילום תערוכת ה-30 למועצה
דף הבית אירועים רשימת אתרי המורשת מחלקות ניהול מיניסייטים
099.png