מכון איילון
LOGO heb_mini-site.png
שעות פתיחה:
ביקור במוזיאון מותנה בתיאום מראש בלבד!
א'-ה' 8:30-16:00,
ו' וערבי חג 8:30-14:00
שבת וחג 9:00-16:00
שפות הדרכה:
עברית, אנגלית
 
מיקום:
גבעת הקיבוצים,
פארק המדע, דויד פייקס 1 רחובות. למפה                                
ayalon@shimur.org.il
08-9406552
מכון איילון
תעודת WINNER מאתר tripadvisor
מהנעשה במכון איילון
כתבה על יהודית איילון ז"ל ב"הארץ"
שמות העובדים במפעל
תמונות מערב הוקרה לוותיקי המכון
אלבום תמונות
צור קשר
רשימת אתרי המורשת
לאתר המועצה
חדשות
מהנעשה במכון איילון - דוח חודש ספטמבר 2017
 

צמוד לפארק המדע ברחובות, בגבעת הקיבוצים, נמצא מכון איילון המספר את אחד הפרקים המרתקים והמסתוריים בתולדות המאבק על הקמת מדינת ישראל. כאן, מתחת לאדמה וממש מתחת לאפם של הבריטים, הקימו מפעל לייצור כדורי 9 מ"מ עבור תמ"ת סטן שהיה הנשק האישי של לוחמי הפלמ"ח. המפעל נמצא בעומק של שמונה מטרים מתחת לאדמה וגודלו כמגרש טניס.


המשימה הוטלה על חברי קבוצת צופים א', ואליהם הצטרפו נוספים, סך הכל 45 צעירים וצעירות. המקום פעל בסודיות גמורה מ-1945 עד 1948, ובמהלך שנים אלו ייצרו למעלה מארבעה מיליון כדורי תחמושת.

מה באתר: חיזיון אורקולי, הדרכה לכל סיור, חדר אוכל משוחזר, בית המשלחות, אולמות וחדרים, מקלחות ושירותים. אפשרות לקיום אירועים, כנסים וסמינרים עד 400 איש, וכן חורשת אקליפטוסים עם שולחנות פיקניק ואוהלים ללינה.

לקהל הרחב: סיורים מודרכים עם דגש על ציונות, מסירות וקבלת החלטות; סיור מאלף במפעל עצמו, איתור הכניסה הסודית למפעל שהוסתרה בתוך מכבסה תמימה, ירידה אל מתחת לפני האדמה, צפייה במכונות ייצור התחמושת שעדיין פועלות והאזנה לסיפורי המקום הסודי כל כך.


לילדים
: חיזיון אורקולי, סיור בפתחים הסודיים של המפעל וירידה במדרגות לולייניות אל המפעל, סיפור חסמב"אי עם סוף טוב. לקבוצות - אפשרות למשחק "חפש את המטמון" לאחר הסיור. מתאים לכיתות ד' ומעלה.


שימו לב: הכניסה לתושבי רחובות למוזיאון מכון איילון הינה ללא תשלום!
 
 

 

099.png