משטרת נהלל ההיסטורית
LOGO heb_mini-site.png
שעות פתיחה:
א'- ה', בתיאום מראש
שפות הדרכה:
עברית
מיקום:
על כביש 75 בכניסה למנשיה זבדה. לחצו למפה
נגישות לנכים nahalal@shimur.org.il
04-6415073
משטרת נהלל ההיסטורית
מפגש חווייתי לבני ובנות מצווה
האלוף מאיר עמית
אלבום תמונות
צור קשר
רשימת אתרי המורשת
לאתר מועצה לשימור אתרי מורשת בישראל
חדשות
המועצה האזורית עמק יזרעאל והמועצה לשימור אתרי מורשת בישראל גאות להשיק מיזם חדש וייחודי: "התחנה הבריטית" – מתחם הופעות יזרעאלי במשטרת נהלל ההיסטורית
צפו בכתבה על משטרת נהלל ב"תכנית חיסכון" בערוץ 2
 

משטרת נהלל ההיסטורית
למורשת הנוטר והשוטר העברי ומרכז המבקרים ע"ש האלוף מאית עמית

תחנת משטרת נהלל, שנבנתה לפי תכנון של האדריכל הבריטי אוסטן הריסון, הושלמה בתחילת שנת 1936. בעקבות מאורעות "המרד הערבי", בשנים 1939-1936, ועל פי המלצות סר צ'רלס טגארט, נבנו מספר תוספות לצרכי ביטחון, שבנייתן הושלמה בשנת 1940.

לפי בקשת הנהגת היישוב, התמנה סרג'נט יצחק שבילי לפקד על התחנה. הסגל, שמנה עד אז שלושה שוטרים, גדל לעשרה. רוב השוטרים היו ממוצא ערבי, אולם בפיקודו האישי של שבילי הפכה התחנה ל"צומת סיוע" מרכזי למערך הביטחון והמודיעין של ה"הגנה", ושל יחידות הנוטרים בגוש נהלל.

במלחמת העצמאות שימשה התחנה כמתקן מעצר לשבויים, ובין השנים 1960-1950 הייתה בשימוש צה"ל. לאחר שעזב צה"ל את המקום, הוא נבזז ואף עמד בפני הרס מוחלט.

ביוזמת מועצה לשימור אתרי מורשת בישראל ובשיתוף בני העמק, מועצה אזורית עמק יזרעאל ועמותת השוטר והנוטר העברי בתקופת המנדט, שוקמה התחנה. העבודות בפועל בוצעו על ידי צוותי השימור של מועצה לשימור אתרי מורשת בישראל. בזכות תרומה מיוחדת של רמי שבילי ז"ל (בנו של סרג'נט יצחק שבילי) ומשפחתו, הוקמה בשטח התחנה סוכה המהווה הומאז' ל"מדאפה" - סוכת האירוח שפעלה במקום לפני יותר מחצי מאה.

במתחם המשטרה קיים מרכז מבקרים ע"ש האלוף מאיר עמית, שהתחיל כנוטר בעמק יזרעאל ובהמשך שירת כאלוף בצה"ל, ראש המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים, מנכ"ל כור, שר התחבורה והתקשורת, ממקימי המרכז למורשת המודיעין (מל"מ) ויוזם לוויין התקשורת עמוס.

כיום חולקים את המתחם מועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, משטרת ישראל ועמותת הנוטר והשוטר.

ביקורים והדרכות: ההדרכה במקום מציעה למבקרים חוויה של מסע מרתק בזמן. הביקור כולל בין היתר חזיון אורקולי באורווה; תצוגה של פריטים אותנטיים מימיו הראשונים של המקום, בהם חפצים ששימשו את סרג'נט שבילי ושוטרים אחרים בתחנה; ביקור במיצדית שבה מיצג המביא את סיפורו של האלוף מאיר עמית; מדוושים אחר המטמון ברחבי עמק יזרעאל על אופניים חשמליים (לקבוצות של 15 איש ומעלה). בחצר הרחבה טנדר נוטרים ותערוכת קבע של תמונות היסטוריות על אריחי קרמיקה.

באתר מתקיימים אירועים, ימי עיון וערבי תרבות המתפרסמים באתר האינטרנט. המעוניינים לקבל עדכונים שוטפים, מוזמנים לפנות אלינו בדוא"ל. לקבוצות ניתן לתאם הפעלות מיוחדות בתיאום מראש.
 

לילדים: פעילות חווייתית כגון משחק התגנבות יחידים למשטרת נהלל.099.png