English   Русский
logo.png
  
שעת האפס: 2:00. הסיסמא: משטרה עברית
 
באביב 1948 התחוללו בצפון הארץ, באזור הגבול הצפוני עם לבנון ומעל לעמק החולה, קרבות מרים ועקובים מדם בהם נרשמו כמה ממעשי הגבורה הגדולים שבתולדות ישראל. בזכות אותם לוחמים שנטלו בהם חלק, אנו יכולים היום לטייל באזור, להתבשם מהפריחה ומהנופים ולזכור את אלו שבזכותם ניתנו לנו כל אלה.

ב-15 באפריל 1948, פינו הבריטים ששלטו בארץ את מבני המשטרות שבנו שנים קודם לכן לאורך גבול הצפון, כחלק ממדיניות של הגנה על קו הגבול מפני חדירה של כנופיות ערביות לתוכה. בין המשטרות האלו נבנתה גם מצודת נבי יושע, שנקראה על שם הכפר הערבי ששכן בסמוך. מבנה המשטרה הזה היה חשוב במיוחד מכיוון שהמחזיק בו שלט על הדרך הראשית שעברה מדרום לעמק החולה - אל צפון הארץ. בניית המצודה מטיפוס טגארט, על שם המהנדס הבריטי שתכנן את גבולה הצפוני של ארץ ישראל, הסתיימה בשנת 1938. עם עזיבתם, העבירו הבריטים את המצודה אל הכוחות הערביים בארץ. הנהגת היישוב העברי ו"ההגנה" החליטו שיש צורך קריטי להעביר את המשטרה בנבי יושע לידיים עבריות.

מה שהתחולל בעקבות ההחלטה הזו, היו שלושה קרבות עקובים מדם, בהם לקחו חלק לוחמים צעירים, רובם אנשי הפלמ"ח, שחרפו את נפשם בקרבות הקשים על כיבוש מבנה המשטרה. המשטרה נקראת היום מצודת כ"ח על שם 28 הנופלים בקרבות על המקום בתש"ח וקו המתאר שלה נבחר להיות סמלה של המשטרה הצבאית. בין הנופלים היו 12 חברים מהכשרת הצופים של קיבוץ דפנה, שהתנדבו לפלמ"ח כהכשרה מגויסת.

בקרב השני מבין שלושה, בליל י"א ניסן תש"ח – 20 באפריל 1948, הופגנו אומץ, דבקות במשימה, ובעיקר, אותו ערך של חברות ורעות ללא גבול, שבא לידי ביטוי עצום ורב, במאבק על כיבוש מבנה מצודה זו.

סיפורם של יזהר, דודו ופילון הם דוגמא לאותה "רוח תש"ח" שאפיינה את הלוחמים והנופלים בשליחות המדינה שבדרך. יזהר ערמוני – בן ירושלים, חבר הכשרת הצופים דפנה. באותו לילה עצוב היה בין הפורצים למבנה המשטרה וכשהפריצה לא צלחה, נשאר בשטח כדי לחפות על חבריו תחת אש ועל ידי כך אפשר לאסוף את הפצועים לנקודת פינוי. על מעשה זה קיבל ערמוני את "אות הגבורה". דוד צ'רקסקי ("דודו"), מפקדה של מחלקת הפלמ"ח, הוביל את כוח הפריצה באותו לילה, נפצע במהלכה ובעודו שוכב פצוע, הורה לפקודיו להמשיך בלחימה ולפוצץ מטען של חומר נפץ, שהתפוצצותו הביאה למותו. פילון, מפקד מחלקת ההטעיה, פקד על כוחותיו לסגת משהתברר שהפעולה נכשלה, והוא עצמו נשאר בשטח הקרבות יחד עם שניים מחייליו הפצועים קשה ולא עזבם.

פילון נמצא ירוי בראשו למחרת היום והשניים שאיתם נשאר נמצאו רק חודש אחר כך. את מה שהתרחש שם אפשר רק לתאר. פילון, כך אומרים, הבין שאין מוצא, ובהיותו חניך המורשת אשר הכתיבה כי לא מפקירים פצועים, החליט להישאר איתם עד הסוף.

על סיפורה של מצודת כ"ח והקרבות שהתחוללו במקום, מומלץ לקרוא בספרו של יהודה דקל ז"ל, איש פלמ"ח מהגדוד השלישי בחטיבת יפתח, חבר הכשרת הצופים דפנה, שחלק מחבריה השתתפו בקרבות נבי יושע. בין תפקידיו הרבים שימש יהודה דקל עד פטירתו כיו"ר הוועד המנהל של המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל.

איך מגיעים

אל מצודת כ"ח נגיע מכביש ראש פינה–קריית שמונה [90], עליו נוסעים צפונה ומעט אחרי הכניסה לאגמון החולה פונים שמאלה-מערבה לכביש הצפון [899].

מכאן יש שתי אפשרויות להגיע אל המצודה - אפשרות ראשונה: אחרי כמה דקות נסיעה יש לפנות ימינה מהכביש לפי שילוט מסודר המפנה ל"שביל הפלמ"ח", המוביל אל המצודה בדרך של עלייה מתונה. השביל עובר בתוך חורש ים תיכוני מפותח ובהמשך נעבור דרך חורשה נטועה של אורנים. בדרך זו נראה גם את ה"פילבוקס" - אותה עמדה מעוגלת בעלת שתי קומות שנבנתה על ידי הבריטים כחלק מההגנה על הגבול, ושופצה על ידי קרן קיימת לישראל. בנקודה זו כדאי לעצור לתצפית מדהימה אל עבר עמק החולה והסביבה.

אפשרות שנייה: הדרך הקלה יותר היא לנסוע עד חניון מצודת כ"ח, ללכת לפי השילוט אל החלק המזרחי מאחורי המצודה, שם ניתן לראות את קבר האחים בו נקברו אחרי הקרבות חלק מהנופלים. לוח הזיכרון הנושא את שמם נמצא משמאל על קיר הבניין, ומימין עמוד אבן המספר את סיפור הקרבות. מי שימשיך אל מאחורי המצבה לכיוון צפון, לפי השילוט, יוכל להגיע אל החורשה שניטעה לכבוד הנופלים ואל הסימון לנחל קדש ולשביל ישראל המצטרף אליו. מכאן אפשר לרדת אל ה"פילבוקס" שהזכרנו קודם [ימינה].
כל המסלולים מסומנים.

טבע בסביבה

במסלולים המובילים אל מצודת כ"ח נמצא את הטבע במיטבו, באחד האזורים היפים בארץ, בין אלונים, אלות, ושאר עצי חורש ומתחת לאורנים נטועים. בחורף ובאביב אף נראה פריחה מרהיבה בשלל גוונים. מקום נוסף וקרוב בו אפשר לערוך פיקניק הוא "חניון האלה". במרחק קילומטר ממערב למצודת כ"ח, בין סימני הק"מ 62-61 משמאל לכביש עומדת האלה הגדולה בארץ וסביבה, שטחי בר נפלאים ומקום לחניה ולהירגעות.

שתף את המאמר עם חברים
Facebook Email Twitter More...
תנאי שימוש אודות מאמרים צור קשר סדנת צילום תערוכת ה-30 למועצה
דף הבית אירועים רשימת אתרי המורשת מחלקות ניהול מיניסייטים
099.png
logo