English   Русский
logo.png
  
נחלת ראובן
 
מאת: רותי ארבל פסח – מנהלת בית ילין במוצא

"בידיים חרוצות תהיה הנחלה הזאת, לגן עדן"

כך מסכם זלמן דוד לבונטין, שליח חובבי ציון שביקר בארץ ב- 1884 את ביקורו ב"נחלת ראובן", המקום ממנו תתפתח ותצמח ברבות הימים המושבה נס ציונה. סיפורה של המושבה נס ציונה מתחיל במעשה אחד של אדם אחד שקם ועשה. ומעשה שהיה כך היה: גוסטאב רייסלר, גרמני טמפלרי ששיווק את היין של אנשי מושבות הטמפלרים בארץ והיה בעל נחלה בוואדי חנין בקרבת ראשון לציון, פגש במקרה בעיר הנמל אודסה שברוסיה (היום אוקראינה) את היהודי ראובן לרר, סוחר תבואות ובעל נחלה חקלאית באזור.

בית ראשונים בנס ציונה

הטמפלרי, שניסיונו להקים משק חקלאי בוואדי חנין, בו לא היה זכר ליישוב באותם ימים, נכשל, ניסה להיפטר מהנחלה. הוא סיפר ללרר, יהודי חסיד וירא שמיים, שנחלתו בארץ ישראל סמוכה וקרובה לירושלים, עיר הקודש. לרר "נדלק" והחליט להחליף את נחלתו שלו, על שפת הים השחור, עם הנחלה של הטמפלרי בארץ. קם ועשה.

מכאן מתחיל הסיפור. "באו ומצאו אדמה מפוזרת, בלתי גדורה ועליה בנינים חרבים" (עיתון "דבר", 30.12.1938).

בשלהי 1882 עלו לארץ ראובן האב ובנו הבכור משה ונאחזו באדמת ואדי חנין. הם התקינו את החאן שבמקום, שיקמו את הפרדס, הבאר והאנטילים, והתמודדו לבדם עם העבודה הקשה, הבדידות ועוינות השכנים שהקיפו את הנחלה. בהמשך, העלה ראובן את אשתו פייגה ואת יתר ילדיו לוואדי חנין, המקום התפתח לאטו, נרכשו אדמות נוספות ומתיישבים חדשים הקימו בו את ביתם.

על ראובן לרר, אשתו פייגה,ילדיהם וסיפורי הראשונים שנענו לקריאתו של לרר לבוא להתיישב במקום אנחנו מציעים לשמוע ולראות ב"נחלת ראובן", המקום בו תקעה המשפחה יתד ששום קושי לא עקר. בחצר המשומרת והמשופצת אפשר לראות את הפרדס, את באר האנטיליה הבנויה והעובדת, לשמוע את ראובן ופייגה לרר מספרים את סיפורם "בעצמם", מתוך פסל מדבר העומד במקום, וללמוד על ראשיתו של ענף הכוורנות בארץ, שמשפחת לרר הייתה חלוצתו העברית.
 
סיור וביקור במקום יש לתאם עם בית ראשונים בנס ציונה (טלפון 08-9404491), שם גם תוכלו להזמין הדרכות בשלל אתרים מרתקים ובלתי מוכרים, העוסקים בראשיתה של המושבה נס ציונה, כמו למשל סיפורו של המקום בו הונף לראשונה, הדגל המוכר לנו כדגל ישראל.

איך מגיעים

מצומת אברהם ילובסקי - הצומת הדרומי בכביש הראשי של נס ציונה בואכה רחובות, פונים מערבה (ימינה לבאים מצפון) לדרך יצחק רבין, ובפנייה הראשונה - שמאלה לרחוב תרמ"ג. בכיכר הראשונה לפנות שוב שמאלה למגרש חניה גדול לא סלול שבקצהו הכניסה לנחלת ראובן (יש שילוט).

טבע בסביבה

מנס ציונה כדאי לצאת לסיור רגלי קצר ומהנה בשביל יפיפה המגיע אל שפך נחל שורק ליד קיבוץ פלמחים. נוסעים בכביש 4303 מערבה לצומת בית עובד. שם פונים ימינה ( צפונה) על כביש 42 עד מחלף ראשון מערב לכיוון פלמחים ואיקאה, בכביש 4311, מגיעים לשילוט "חורשת הצנחנים" ומחנים את הרכב. משם מומלץ ללכת בשביל מסומן שחור דרך חורשת אקליפטוסים גדולה יפיפיה ומטופחת, לאורך הנחל, על החולות הזהובים ובתוך הצמחייה המיוחדת עד לקו החוף הסמוך לשפך הנחל.

ההליכה מחורשת הצנחנים עד השפך אורכת כשעתיים בנחת. יש להביא בחשבון את הדרך חזרה באותו מסלול, שאינו מעגלי. אפשרות אחרת – לשלוח רכב לקבוץ פלמחים.

לקריאה נוספת ורחבה –"גן לאומי נחל רובין" באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים www.parks.org.il.
שתף את המאמר עם חברים
Facebook Email Twitter More...
תנאי שימוש אודות מאמרים צור קשר סדנת צילום תערוכת ה-30 למועצה
דף הבית אירועים רשימת אתרי המורשת מחלקות ניהול מיניסייטים
099.png
logo