מכון איילון
LOGO heb_mini-site.png
שעות פתיחה:
ביקור במוזיאון מותנה בתיאום מראש בלבד!
א'-ה' 8:30-16:00,
ו' וערבי חג 8:30-14:00
שבת וחג 9:00-16:00
שפות הדרכה:
עברית, אנגלית
 
מיקום:
גבעת הקיבוצים,
פארק המדע, דויד פייקס 1 רחובות. למפה                                
ayalon@shimur.org.il
08-9406552
מהנעשה במכון איילון - מרץ 2017
מכון איילון
תעודת WINNER מאתר tripadvisor
מהנעשה במכון איילון
כתבה על יהודית איילון ז"ל ב"הארץ"
שמות העובדים במפעל
תמונות מערב הוקרה לוותיקי המכון
אלבום תמונות
צור קשר
רשימת אתרי המורשת
לאתר המועצה
חדשות
מהנעשה במכון איילון - דוח חודש ספטמבר 2017

לידידינו שלום,
בחודש מרץ 2017 ביקרו במכון איילון 5,702 מבקרים מהם 30% תיירים.

שלומית ערכה אזכרה + סיור לזכרה של אמה, יהודית איילון. כל שנה נפגשים חברים ובני משפחה ומעלים זכרונות ליהודית.

מחלקת החינוך של המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל בשיתוף "איקו"ם" ערכה יום עיון תחת הכותרת "בעיני המתבונן". בתום המפגש יצאו המשתתפים לסיור בארבעה אתרים וביניהם גם במכון איילון.

החודש ביום האשה יצאו "נשות" מכון איילון יחד עם המעצה לשימור אתרי מורשת בישראל לסיור ברמלה ולפי העדויות היה מעניין וטעים.

אנו עושים מאמץ משותף עם ה–JNF להגדלת המבואה ובכמה מפגשים החודש התקדמנו מאוד ועתה אנו מצפים להחלטות התורמים מארה"ב.

בין הסיורים החשובים החודש אני רוצה לציין את הסגל האקדמאי של המרכז האקדמי פרס ברחובות וכולי תקווה שזו תחילתה של שותפות החשובה לכולנו.

נפגשו בחדר האוכל חברים של עוזי וחיה דגן, עוזי בנה של ציפקה דגן שנולד בגבעת הקיבוצים. ציפקה סיפרה את סיפורה וסיפור המכון בליווי שקפים ולאחר מכן יצאו לסיור במכון.

***

ותשמעו סיפור:
מנורת הקוורץ, יהודית אילון - מעגן מיכאל


החיים על גבעת הקיבוצים, בקבוצת הצופים א' התנהלו לכאורה בשלווה. היו אלה חיים בשני מישורים: החיים "למעלה", והחיים "למטה". למעלה היה זה קיבוץ צעיר לכל דבר, הממתין להתיישבות ובינתיים בונה את עצמו, משקית וחברתית. הכל היה בו: מזכירות, ועדות ואספה כללית כמובן, בה נדונו עניינים חשובים מקניית פרה ועד שליחת חבר ללימודים. הייתה מקהלה והייתה קבוצת כדורעף (אינני זוכרת באיזו ליגה) והיו תינוקות ותרנגולות ופרות שנחלבו בידיים. השמש זרחה ובאביב ריח משכר מהפרדסים שמסביב.
בערב היה "סידור עבודה": מי למטבח ומי לפעוטון, מי לנגריה ומי למכבסה. ומי ל"חלקה", או לחילופין ל"ד"ר גולדשטיין".

היו אלה שמות הכיסוי ל"מכון איילון", בית החרושת לכדורי סטן של ה"הגנה", ששכן במעמקי האדמה בגבעה, שמונה מטרים מתחת לפני הקרקע. שם היה עולם אחר, סודי וסגור. רעש מכונות, צלילי מתכת, ריח שמן מכונות ואוויר ממוחזר, והרבה שמחת נעורים. ברבות הימים חוורו פני החברים העובדים "למטה", וכוסו במין ירקון האופייני לעובדי מכרות רחמנא לצלן!

בחדר האוכל, עת נפגשו כולם, ניתן היה מייד להבחין מי הם אלה אשר עין השמש לא שזפתם. הדבר עורר דאגה, גם לבריאותם, אך גם, לא פחות, להתגלות ה"סוד"! בסוד העניינים הובא ד"ר קוט (לימים מייסד מגן דוד אדום), שהיה רופא ה"הגנה", ואשר היה היחידי שבפניו מותר היה להביא את העניין. הוא פסק: "שיזוף מלאכותי". היום זה נשמע פשוט, כל מכון כושר מצוייד במנורות קוורץ לשיזוף, אך בשנים ההן היה צורך לייבא אותן בסודיות מוחלטת.

קיצורו של דבר, הובאה מנורה כזו, יוחד לה כוך מיוחד והשמחה הייתה גדולה. הבנות היו מתערטלות קצת והבנים היו מציצים, ובסוף יום העבודה היו עולים "למעלה" פרצופים קורנים, כאילו זה עתה חזרו מחופשת סקי באמצע החורף.

עד אשר נמצא המינון הנכון, הוא גם המליץ על שתיית חלב ותוספת מזון, אך דבר זה עורר ויכוח ער בעסקי שוויון. בסופו כולם קיבלו תוספת ומדובר היה אז בחצי ביצה קשה! לכוווווווולם! לחלב הוא פסק להוסיף גם טיפות שמן דגים (ברר!) וזאת בגלל אדי העופרת שהיו באוויר, ושמועה עיקשת התהלכה בין הבחורים שזו גורמת אין-אונות! שמועה זו נתבדתה עם השנים, כאשר הפכנו למובילים בתנועה הקיבוצית במספר הילדים!

בידידות וחג פסח שמח
רני אורן
וצוות מכון איילון
 

099.png