מרכז מבקרים מקוה ישראל
LOGO heb_mini-site.png
שעות פתיחה:
ימים א'-ה' : 8:00-16:00
ימי שישי: 8:30-12:00
הביקור בתשלום ובתיאום מראש
שפות הדרכה:
עברית, אנגלית, רוסית
מיקום:
בית הספר החקלאי מקוה ישראל. למפה לחצו כאן
orly@shimur.org.il
03-5030489
תכניות הדרכה חינוכיות לבתי ספר
מרכז המבקרים מקוה ישראל
תכניות הדרכה חינוכיות לבתי ספר
תמונות מהדרכות
"מקוה ישראל: מחזון למציאות" - הספר
אלבום תמונות
צור קשר
רשימת אתרי המורשת
לאתר המועצה
חדשות

 
מרכז מבקרים מקוה ישראל מציע תכניות הדרכה לגני ילדים ולכיתות א'-י' 
 
 
 

תכניות ההדרכה

גני ילדים - טיולי עונות
משך ההדרכה: כשלוש שעות
 
טיול חורפי: "ירוקים וכתומים"
טיול בשבילי הגן הבוטני ובפרדס בימים כחולים של חורף. בדרך לפרדס נתבונן בטבע שסביבנו, נהנה מפעילות מרתקת וממשחקי למידה מגוונים. נסחט ונלגום מיץ תפוזים מרענן ונכין סוכריות כתומות שטעמן כתפוז.
 
"בלשים בטבע" (כל השנה)
נצא למסע בלשי בגן הבוטני. נחקור, נתבונן ונגלה ביחד את עולם הצומח הקסום שסביבנו דרך משימות ומשחקים. לסיום נבקר ברפת.
 
"מהחיטה אל הלחם" (מפסח עד שבועות)
רגע לפני שקוצרים את החיטה נבקר בשדה החיטה של מקוה ישראל. נתנסה בשלבי הכנת הלחם: חריש, זריעה, קציר, דיש, טחינה ואפייה. נלמד על מבנה הדגן ולסיום נבקר ברפת.
 
 
כיתות א'-ב'
משך ההדרכה: כשלוש שעות
 
חומרים בשימוש האדם
במהלך הסיור בכפר נכיר מקרוב את התועלות השונות שהאדם מפיק מן העושר הנפלא הקיים בטבע. בגן הבוטני נלמד את השימושים שניתן לעשות מעצי איקליפטוס, עצי ארגן, אלון השעם, הקינמון ועוד. במכניקה נראה איך אפשר להשתמש בברזל להכנת כלים חקלאיים לטובת החקלאות בארץ ישראל, נבין כיצד השתמשו במרתף היקב החצוב בכורכר לטובת אחסון חביות יין, אשר יוצר מענבי הכרם שניטע במקוה ישראל. לסיום נבקר ברפת.
 
קבלת ספר תורה
בתכנית זו נתמקד כמובן בסיפורי התנ"ך. ביקב נמחיז את סיפור השועל והכרם ונלמד את המסר החשוב "סוף מעשה במחשבה תחילה"; ב"אוהל אברהם אבינו" נתכבד בתה צמחים ונלמד על מצוות "הכנסת אורחים"; ליד עץ הפיקוס הבנגלי נשמע את סיפור הקמתו של בית הספר החקלאי; בסדנה פעילה נפגוש סופר סת"ם שיספר על תהליך כתיבת ספר התורה, וכל ילד יתנסה בכתיבת שמו הפרטי עם נוצה.
 
ניתן לערוך בבית הכנסת ההיסטורי המיוחד של מקוה ישראל טקס חגיגי בשיתוף ההורים, בו אפשר לשלב גם כלייזמרים (בתשלום נפרד). בית הכנסת עבר לאחרונה תהליך שחזור ושימור יוצא דופן והמבנה משרה אווירה מיוחדת ונעימה – לקיום התכנסויות במקום.
 
 
כיתות ג'-ד'-ה‘
משך ההדרכה: כשלוש שעות
 
ירוק בעיניים
נכיר את הניגודים הגדולים בין הסביבה הכפרית הירוקה של מקוה ישראל לבין הסביבה העירונית החובקת את המקום. נעמוד מקרוב על היתרונות האקולוגיים של אחת ה"ריאות הירוקות" הבודדות בגוש דן. מושגים כמו שטחים פתוחים, שטחים בנויים, תצפית נוף, נופי בראשית ועוד ילוו את התלמידים במהלך הסיור, שבנוי כסדנה פעילה מתמשכת.
 
כל ההתחלות
במהלך הסיור נלמד ונכיר את סיפורן של ההתחלות ביישוב היהודי הראשון בארץ ישראל, וניכנס לבתים בהם תלמידים התגוררו, עבדו ולמדו. הסיור עשיר בהפעלות חינוכיות, בהן חידונים מהנים המעודדים את הדמיון ואת שיתוף הפעולה מצד התלמידים. בסופו של הסיור, לאחר מילוי כתבי החידה והמשימות, נמצא מטמון ובו הפתעה מתוקה לילדים.
 
כובע טמבל
ה"צברים" המקואים הצעירים שלמדו בבית הספר בתקופת טרום הקמת המדינה, "עולים" במנהרת הזמן לאתרים "הסודיים" של מקוה ישראל. נלך בעקבותיהם במסע ניווט מלווה בכתבי סתרים, נבקר במקום בו הכינו עם המורים כלי נשק סודיים, נגלה היכן הסתירו אותם, היכן נשבעו אמונים לארגון ה"הגנה" ונבין את חשיבותה ותרומתה של מקוה ישראל ל"מדינה שבדרך".
 
מתניידים במקוה
אפליקציה מיוחדת הכוללת ניווט ולמידה באתרי מקוה ישראל.
 
 
כיתות ו'-ז'-ח'-ט'
משך ההדרכה: כשלוש שעות
 
בני ובנות מצווה (מתאים לכיתות ו'-ז')
הזדמנות נפלאה לחגוג יחדיו ככיתה את גיל המצווה והמעבר מילדות לבגרות, דרך סיור באתרים וסיפוריהם האישיים של התלמידים שלמדו במקום בעבר. נשוחח על ערכים כמו עצמאות, אחריות וזהות. לסיום נתכנס בבית הכנסת ההיסטורי המשוחזר והמשומר של מקוה ישראל לשיחה עם סופר סת"ם שיספר על מנהגי בר מצווה. ניתן לשלב טקס חגיגי בשיתוף עם ההורים וכיבוד קל.

"לגעת בעבר"
במהלך הסיור נכיר מקרוב את המבנים המרכזיים במקוה ישראל. מבנים שנבנו לפני כמאה שנה ויותר עדיין שומרים על אופיים וצביונם. נשים לב לפרטים הארכיטקטוניים המיוחדים במבנים ונלמד על הסיפורים המיוחדים המלווים אותם. במהלך הפעילות נעבור במספר תחנות מרכזיות במקוה ישראל כמו בית הכנסת העתיק, מרתפי היקב האפלוליים, הסדנה לבניית מכונות חקלאיות ועוד. נחקור את המבנים בעזרת דפי סקר וחקר. בסיומו של הסיור נערוך דיון קצר בנושא שימור ופיתוח.
 
"אמץ אתר"
בתכנית הרצאת מבוא על מקוה ישראל בדגש שימור וסדנאות בנושא "שימור מול פיתוח" שיתקיימו בבתי הספר בתיאום עם המחנכים. גולת הכותרת ביום זה היא סיור וחקר באתר הכולל ניווט עצמאי וסדנת שימור פיזי שבמהלכה מתנסים התלמידים בעבודת כיחול, בליווי אנשי מקצוע.
* ניתן לשלב את שתי התכניות, "לגעת בעבר" ו"אמץ אתר" ליום פעילות אחד
 
כיתות י'
משך ההדרכה: כארבע שעות
 
"הרצל בשערי התקווה"
על גבעה בנויה הסמוכה לשער ירושלים, מוצב פסל חדש המתאר את הפגישה שהתרחשה במקום בין הרצל לקיסר גרמניה וילהלם השני. בהדרכה יושם דגש מיוחד על ביקורו של הרצל במקוה ישראל - כיצד נראה בעיניו בית הספר וכיצד התגשם חזונו מאז ועד היום.
 
זהות ישראלית
סיור לתלמידי כיתה י' ברחבי מקוה ישראל, בינות הבתים היפים ובגן הבוטני. התלמידים ייחשפו לסיפורי מקואים שעיצבו את זהות התלמידים במאות הקודמות. בתום ההדרכה ייתקיים טקס קבלת תעודת זהות.
 
חגים וטבע במקוה ישראל
סדר ט"ו בשבט וסדר אביב לקראת פסח - נשב בצוותא באולם בית המורים סביב שולחנות מקושטים ונקבל את החג הקרב ובא בקריאה מתוך ההגדה, שירה ופתירת חידונים. ניתן לערוך את סדר החג לאחר יום פעילות בגן הבוטני וכן ניתן לערוך סדרי חג בשעות אחר הצהריים והערב, ללא פעילות קודמת באתר.
 
ניתן לשלב בביקור גם את הפעילויות הבאות:
טיול בטרקטור בשדות הכפר וביקור ברפת
הכנת "יום ירוק" במקוה ישראל במסגרת פעילות בית ספרית
חגיגות סוף שנה באווירה מיוחדת:
* רצים בשבילי הטבע - פעילות ניווט בגן הבוטני
* חפשו את הסליק - פעילות ניווט באתר ההיסטורי
* סיור תאטרלי - סיפורי מקואים באתרים 
 
 
Facebook Email Twitter More...
099.png